تیر ۴, ۱۳۹۷ آرامش ذهن

آرامش ذهن

با تکنیک آرام سازی ذهن به نام اقیانوس گرم همیشه از زندگی لذت ببرید

تکنیک آرام سازی ذهن تکنیک مراقبه اقیانوس گرم

تکنیک آرام سازی ذهن به نام اقیانوس گرم راهی است تا احساس آرامشی زیبا را همیشه و همه جا با خود داشته باشیم. گذرتان به دریای گرم و آبی در یک روز آفتابی و هوای معتدل برای شنا یا قایقرانی افتاده است؟ در حالی که آب گرم را احساس می کنید یا روی قایق لم داده اید به دریا خیره می شوید و نهایت آرامش را تجربه می کنید. آب تن و روحتان را می شوید، و خورشید گرمتان می کند.

تکنیک آرام سازی ذهن تکنیکی چاره ساز

خستگی، ذهن مشوش، دلتنگی، نگرانی، ترس، استرس، اضطراب و … همه و همه ذهن ما را فرسوده می کند و تمرکز را از ما می گیرد. حتما شما هم این لحظات را تجربه کرده اید:

  • مدام ذهن تان از کاری که دارید انجام می دهید منحرف می شود و تمرکز ندارید.
  • خسته، نگران، مضطرب هستید و زود عصبانی می شوید.
  •  همیشه استرس دارید، گاهی خودتان متوجه نمی شوید تا این که سروکله یک بیماری پیدا شود.
  • آن قدر ذهن تان درگیر است که نمی توانید با محیط پیرامونتان ارتباط برقرار کنید.
  • همه چیز را به سرعت فراموش می کنید. حتی عینک، تلفن همراه و دسته کلیدتان را که همیشه از آن ها استفاده می کنید.
  • همه روز را مشغول کاری بوده اید ولی احساس می کنید هیچ کاری نکرده اید، احساس پوچی و روزمرگی رهایتان نمی کند و خسته و بی رمق و مضطرب می شوید. نگران و ناراحت احساس می کنید در تمام روز انگار نه انگار که درک و حسی از زندگی داشته اید.

اتفاق خوبی است اگر بتوانیم تعطیلاتی را که به کنار دریا رفته ایم همیشه با خود همراه کنیم.

تکنیک آرام سازی ذهن اقیانوس گرم

برای انجام این تکنیک آرام سازی ذهن چشمانتان را ببندید و احساس کنید که در آب گرم دریا شناور هستید. دریا عمیق نیست، درختان با بادی ملایم برگ هایشان تکان می خورد. خورشید می درخشد و پرنده ها آواز می خوانند. چیزی نیست که بترسید. دمای هوا و دمای آب درست همانی است که همیشه دلتان می خواهید. به درجه حرارت همان آبی که با آن حمام می گیرید. شما و آب از یکدیگر جدا نیستید. شما و آب یکی شده اید. گرمای خورشید را کاملا احساس می کنید. صدای نسیم و پرندگان را می شنوید. بوی طبیعت و آب را احساس می کنید.
حالا به جز آب به ماسه ها، به صخره ها هم فکر کنید. به آسمانی که بالای سر شما است. شما، آب، طبیعت پیرامون تان و آسمان یکی شده اید. در آن ها حل شده اید و آن ها در شما.
شما جای تان امن است. شما در خانه هستید. درست مثل زمان قبل از تولدتان در رحم مادر. آن جا غوطه ور در آب، آرامش و تاریکی بدون هیچ نگرانی. موجودی کوچک در رحم و در پناه مادر.
این جا در ذهن اقیانوس گرم نیز شما جای امنی هستید. فقط بزرگ شده اید و در مکان دیگری هستید.

تمرین ذهن اقیانوس گرم

فقط کافی است چشم دلتان را باز کنید تا در مکانی که هستید احساس آرامش کنید، تمرکز داشته باشید و از لحظه به لحظه زندگیتان لذت ببرید و با حس هدفمندی همیشه آرام و پر آرامش باشید.

برای انجام تکنیک آرام سازی ذهن به این شکل عمل کنید:
1- آرام به مدت یک دقیقه یک جا بنشینید. چشم هایتان را ببندید. اجازه بدهید بدنتان محیط اطرافتان را کاملا حس کند. به حس هایی که دارید توجه کنید. قرار است تمام توجه تان به خودتان و محیط اطرافتان باشد. درست در همین لحظه.
2- حالا با کمک حواس ۵ گانه به محیط اطرافتان نگاه کنید، گوش کنید چه صداهایی را می شنوید، بوی چه چیزی را متوجه می شوید، روی فرش یا مبلی که نشسته اید حسش کنید. حتی طعم دهان تان را سعی کنید بفهمید. چشم هایتان را باز کنید و با دقت به همه چیز نگاه کنید.
3- اجازه بدهید در همین لحظه با تمام وجودتان از لحظه کنونی آگاه باشید.
4- حس های شما باید با محیط اطرافتان یکی شود. فکر کنید شما و محیط اطرافتان یک سرزمین یکپارچه است و نباید چند پاره شود.
5- دراین حالت آگاهانه بمانید. سپاسگزار چیزی باشید که هم اکنون هستید. پر از قدردانی و انرژی در همین لحظه کنونی.
این تمرین را هر کجا و هر زمان می توانید انجام دهید. محدودیتی برای خودتان ایجاد نکنید. فقط دیگر نیازی نیست چشم های تان را ببندید.

در دنیای واقعی چه کنیم؟

ذهنی که سرشار از آرامش و قدردانی برای خودتان ایجاد کرده اید، باید به دنیای واقعی برگردد. امور کاری، کارهای خانه، رسیدگی به خانواده، و همه کارهایی که همه هر روز باید انجام دهیم. ولی بعد از تمرین ذهن اقیانوس گرم باید یاد بگیرید هر کاری را که انجام می دهید دقیقا روی آن متمرکز شوید و ذهن تان این ور و آن ور نرود. یعنی همان حسی را که در تمرین ذهن اقیانوس گرم داشتید برای هر کاری که دارید انجام می دهید اجرا کنید.

فرض کنید می خواهیم ظرف ها را بشوییم. به این ترتیب عمل می کنیم.
1- با آگاهی می دانم می خواهم ظرف بشویم.
2- به ظرف ها با دقت نگاه کنید. وقتی آن ها را برمی دارید کاملا حسشان کنید. صدای برخورد آن ها را به یکدیگر وقتی آنها را جابجا می کنید یا روی هم می گذارید بشنوید. طعم غذایی را که در آن ها میل کرده اید، حس کنید. بویی را که ظرف ها می دهند حس کنید.
3- به خودتان بگویید من اکنون یک هدف دارم و آن این است که ظرف ها را بشویم و در تمام مدت شست و شو تمرکزم روی ظرف شستن است.
4- شکر گذار باشید که امروز غذایی داشته اید، سیر شده اید و با حس برکت ظرف ها را بشویید.
5- به محض آن که ذهن تان خواست به سمت دیگری برود دوباره به یاد هدف تان : ظرف شستن در این لحظه برگردید.

از امروز به بعد هر روز مراقبه ذهن اقیانوس گرم را برای آرامش ذهنی تان انجام دهید و همان تکنیک را برای انجام کارهای روزمره اجرا کنید. زمانی که می خواهید صبحانه میل کنید، چای درست کنید، سفره را بچینید، به سرکار بروید، خانه را تمیز کنید، می خواهید بخوابید و هر فعالیت دیگری.

با این تکنیک آرام سازی ذهن متوجه خواهید شد از لحظه به لحظه زندگی تان لذت می برید. با آرامش و هدفمند و با حس این که در آغوش آبی اقیانوس گرم در پناه امن خداوند هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.