تیر ۱۱, ۱۳۹۷ آرتروز زانو و روش درمان آن

آرتروز زانو و روش درمان آن

آرتروز زانو چیست؟

با بالا رفتن سن و پیر شدن غضروفها هم دچار فرسودگی و پیری می شوند. غضروفهای زانو هم که بین ران و ساق پا قرار گرفته اند مانند دیگر غضروفها دچار فرسودگی می شوند. آرتروز التهاب یک یا چند مفصل است که علائم اولیه آن شامل درد ، تورم و خشکی مفصل می باشد اما آرتروز زانو ، جزأ رایج ترین بیماری های زانو و شایع ترین شکل آرتروز است.

در کسانی که مبتلا به آرتروز و ساییدگی زانو (OA) هستند غضروف انتهایی استخوان دچار فرسایش می شود که این باعث رشد بیش از حد استخوان زیرین می شود. به مرور زمان این غضروف سخت و خشک شده و نهایتاََ تجزیه و تخریب می شود.

ابتلا به این بیماری انجام دادن بسیاری از فعالیت های روزمره ، مثل راه رفتن و یا بالا رفتن از پله را برای شخص دشوار می سازد.

انواع اصلی آرتروز که بر زانو تاثیر می گذارد شامل موارد زیر می شود :

 • آرتروز زانو
 • روماتیسم مفصل زانو
 • آرتروز پس از سانحه

آرتروز زانو

علائم و نشانه های آرتروز زانو

 • مفصل زانو ممکن است خشک و متورم شود و خم و راست کردن زانو را مشکل سازد.
 • درد زانو و تورم آن ممکن است در هنگام صبح و یا پس از نشستن یا استراحت، بدتر شود.
 • فعالیت شدید ممکن است باعث تشدید درد شود.
 • تکه‌های آزاد غضروف و بافت‌های دیگر می‌تواند در حرکت نرم و راحت مفاصل اختلال ایجاد کند. در هنگام حرکت کردن، زانو ممکن است “قفل” شده و یا اصطلاحاً ” خشک ” شود. همچنین ممکن است صدای قژقژ، کلیک، یا صدای تق تق زانو (کریپتوس) شنیده شود.
 • درد زانو ممکن است موجب احساس ضعف و یا خمیدگی زانو شود.
 • بسیاری از افراد مبتلا به ارتروز زانو متوجه افزایش درد مفصل زانوی خود در هوای بارانی می‌شوند.

 

روش‌های درمان آرتروز زانو (ساییدگی مفصل زانو)

برای درمان آرتروز زانو روش قطعی وجود ندارد ، اما چندین روش درمان وجود دارد که ممکن است به تسکین درد و از کارافتادگی کمک کند.

روش‌های غیر جراحی

همانند دیگر عوارض ارتروزی، درمان اولیه ارتروز زانوها با روش‌های غیرجراحی انجام می‌گیرد. پزشک شما ممکن است طیف وسیعی از گزینه‌های درمان را به شما توصیه کند.

درمان فیزیکی

ورزش‌های مخصوص می‌تواند به افزایش دامنه حرکت و انعطاف‌پذیری مفصل زانو و همچنین تقویت عضلات پا کمک کند. پزشک یا درمانگر فیزیکی می‌توانند به تنظیم یک برنامه ورزشی فردی که مطابق با نیازها و شیوه زندگی شما باشد، کمک کنند.

ابزارهای کمکی

استفاده از ابزارهایی مانند عصا، پوشیدن کفش جاذب شوک یا کفی طبی و یا پوشیدن بریس زانو یا زانوبند می‌تواند مفید باشد. بریس زانو با بهبود ثبات و عملکرد زانو می‌تواند مفید باشد، به خصوص اگر ارتروز در یک طرف مفصل زانو متمرکز باشد. دو نوع بریس وجود دارد که اغلب برای درمان آرتروز زانو مورد استفاده قرار می‌گیرد، بریس کاهنده فشار که وزن بدن را از بخش آسیب‌دیده زانو بر می‌دارد، در حالی که بریس”زانو بند” به تحمل کل بار زانو کمک می‌کند.

داروها

انواع مختلفی از داروها در درمان آرتروز زانو مفید هستند. از آنجا که افراد پاسخ متفاوتی به داروها نشان می‌دهند، درمانگران طب سنتی برای تعیین داروها و دوز ایمن و مؤثر آن‌ها، وضعیت بیمار را دقیقاً بررسی می‌کند.

داروهای ضددرد غیرمخدر (بدون نسخه) و داروهای ضدالتهاب معمولاً انتخاب اول برای درمان ارتروز زانو می‌باشند. استامینوفن ساده، یک داروی بدون نسخه ضددرد است که می‌تواند در کاهش درد آرتروز مؤثر واقع شود.

 • روغن ژان یکی از روغنهای مالشی و مفید جهت درمان آرتروز و محدودیتهای حرکتی میباشد
 • نوع دیگری از مسکن‌های درد، دروغن پشم و میخک می باشد این روغن ضمن تسکین درد باعث رفع التهابات محیطی و همچنین کاهش محدودیتهای حرکتی میشود
 • حب سورنجان که بعنوان یک کورتون خوراکی و ضد التهاب قوی و همچنین سوزاننده اخلاط فاسد جمع شده در نواحی درگیر مفصلی عمل نموده و باعث دفع ان میشود.

آرتروز زانو و روش درمان آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.