آذر ۲, ۱۳۹۷ آستیگمات چشم

چشم آستیگمات

آستیگمات چشم نوعی اختلال در دید است و وقتی ایجاد می‌شود که قرنیه شکل کروی خود را از دست بدهد و بیضی شکل شود که متمرکز نشدن انکسار تصاویر روی شبکیه تاری دید را به همراه دارد.

به گفته حکیم کرد:  تار دیدن اشیای دور علاوه بر اینکه باعث می‌شود نتوانید از روابطتان یا خریدتان لذت ببرید بلکه باعث درد چشم، سر، خستگی و ریزش اشک می‌شود.

برای خاتمه دادن به این وضعیت و واضح بینی باید به تشخیص این علائم پرداخته و به پزشک مراجعه کنید. احتمالا چشم شما مبتلا به آستیگماتیسم است. اما به راستی آستیگمات چشم چه دلیلی دارد، چطور به وجود می‌آید و چگونه درمان می‌شود.

 آستیگمات چشم چیست؟ + علت، علائم و راه های درمان

آستیگماتیسم یا آستیگمات چشم چیست؟

آستیگماتیسم یک خطای انکساری دید است که به دلیلبیضی شدن قرنیه از حالت کروی یا شکل و انحنای نامنظم لنزی که در پشت عنبیه قرار دارد، ایجاد می‌شود.

حالت بیضوی قرنیه باعث می‌شود به جای یک کانون نقطه‌ای دارای دو کانون خطی باشد. در نتیجه انکسار تصاویر در قسمت‌های مختلف قرنیه و متمرکز نشدن بر روی قرنیه، تصاویر دور و نزدیک تار می‌شوند.

آستیگماتیسم ممکن است در هر چشم درجات مختلفی داشته باشد و معمولاً با نزدیک بینی یا دوربینی همراه است. در آستیگماتیسم خفیف، معمولاً تاری دید کم است و مسئله‌ای به وجود نمی‌آورد، اما در آستیگماتیسم شدید اجسام در هر فاصله‌ای تار دیده می‌شوند.

انواع آستیگماتیسم

آستیگماتیسم نزدیک بین
در آستیگماتیسم نزدیک بینی یک یا هر دو محور‌های چشم نزدیک بین هستند. یعنی شعاع‌های نور به‌جای آنکه دقیقاً روی شبکیه متمرکز شوند، در جلوی شبکیه به هم می‌رسند و اشیای دور تار دیده می‌شوند.

(محور خطی است که یک دایره یا منحنی‌ کره را به دو بخش تقسیم می‌کند. برای مثال، در صفحه‌ی یک ساعت، خطی که عدد ۶ را به ۱۲ وصل می‌کند، محور است.)

آستیگماتیسم دوربین

در این نوع آستیگمات چشم، یک یا هر دو محور‌های اصلی چشم دوربین هستند.

آستیگماتیسم ترکیبی

در این نوع آستیگمات چشم، یک محور اصلی نزدیک بین و دیگری دوربین است.
آستیگمات چشم – تصویری جهت تست آستیگماتیسم چشم

علت آستیگماتیسم

علت آستیگماتیسم ناشناخته است، اما شایع‌ترین عواملی که مسبب آن است را در زیر مشخص کرده‌ایم.

    ارثی و مادرزادی بوده و اغلب همراه با نزدیک بینی و دوربینی است
    فشار بیش از حد پلک‌ها و عضلات چشمی بر قرنیه
    ضربات و صدمات وارده بر چشم و قرنیه
    عمل جراحی چشم
    قوز قرنیه
    کار کردن زیاد با وسایلی مثل رایانه و حتی نوشتن

علائم آستیگماتیسم

    سردرد
    خستگی
    ریزش اشک
    تاری نوسان دید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.