آذر ۲۰, ۱۳۹۷ تل گیری در کودکان

تل گیری چیست؟

تُل گیری چیست؟

            طبق دیدگاه حکیم کُرد تُل به‌ معنی گِرده یا چیز دیگر مثل خرده غذا، دانه‌های حبوبات مثل عدس، ماش، گندم، شاهدانه و گاهی نخود و لوبیا یا خرده گوشت و سبزی و بعضاً جسم خارجی کوچک مثل خرده استخوان، کاغذ خرده یا باقی‌ماندهٔ غذائی است که خوب جویده نشده است.

  معمولاً نوزادان از زمانی‌که شروع به غذا خوردن می‌کنند چون تجربهٔ جویدن و بلع کامل را ندارند و یا در سنی که تازه به چهار دست و پا رفتن افتاده‌اند به این معضل گرفتار می‌شوند زیرا هر چیزی را به دور از چشم مادر در دهان می‌گذارند که در نتیجه بیشترین مشتریان تُل گیر کودکان ۱ تا ۵ سال هستند.
 حالا چه اتفاقی می‌افتد که کودکی دچار تُل و تُل زدگی می‌شود. انسان تا وقتی کودک است در بغل نای حفره‌ایست کیسه‌ای شکل که در بعضی از کودکان این کیسه حفره‌اش بزرگ‌تر است . بیشترین علت این بیماری از خوردن زیاد سردیجات و مشکلات بلع میباشد
در کودک به علتی که شرح داده شد یک خرده غذا و یا یک یا دو عدس نیمه یا درسته در آن حفره گیر می‌کند و هر چه دیرتر آن اجسام خارج شوند هم به حجم آنها اضافه می‌شود و بدین ترتیب مشکلات کودک بیشتر می‌شود چون امکان دارد آن خرده غذاها در آن‌جا عفونی شده و این عفونت به معده، روده و در نهایت خود کودک را آلوده می‌کند و اکثر اعضاء بدنش را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد و طفل دچار تب، بی‌اشتهائی، بی‌خوابی و بی‌قراری می‌شود و اگر ادامه داشته باشد طفل دچار ضعف، بی‌حالی و کم‌وزنی می‌شود.
متأسفانه طب جدید هیچ درمانی جز دادن آنتی‌بیوتیک و قرص‌هائی از این دست برای این مشکل ندارد. لذا تا یک کار فیزیکی بی‌خطر و بی‌ضرر مثل همان تُل گیری روی طفل انجام نگیرد تمام درمان‌ها بی‌فایده و یا حداقل طولانی مدت خواهد بود ولی با روش قدیمی تُل گیری که صدها بار برای خود حقیر تجربه شده است در مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه طفل به آرامش رسیده و درمان خواهد شد.
عوارض و علائم و نحوه تل گیری از دیدگاه طب سنتی: بچه دائماً با پشت دست خود بینی و دهان خود را می‌مالد. صدای طفل در بعضی از بیماران تغییر می‌کند. کم اشتها می‌شود. سختی، بدخُلقی و در ادامه تب، ضعف و درد در ناحیهٔ گلو از علائم بارز این معضل است.

زمانی که طفل را نزد تُل گیر می‌برند او با معاینه و لمس توسط دو انگشت خود از روی حلق و سیب آدم  این عارضه را بدون هیچ‌گونه خطر یا صدمه‌ای با ریسک خطر بسیار پائین و با انگشتان خود و یا با دمیدن در بینی جسم خارجی را از محل مخصوص یا به بیرون می‌کشد و یا به پائین هدایت می‌کند. در نتیجه بیمار بدون هیچ‌گونه عارضه یا دارو و یا جراحی فقط با استفاده از دیدگاههای و اعمال یداوی طب سنتی از شر این معضل خلاص می‌شود.

تل گیری در کودکان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.