خرداد ۷, ۱۳۹۷ تهدیدهای کبد و بیماریهای آن

تهدید کبد

عوامل تهدیدکننده سلامت کبد را بشناسید!

عوامل تهدیدکننده سلامت کبد

به گفته حکیم کرد بیماری های کبدی و کبد چرب، دلایل زیادی دارند؛ اضافه وزن، رعایت نکردن رژیم غذایی سالم، نوشیدنی های الکلی و بسیاری مواردی دیگر. اما می توان با رعایت موارد ساده ای در زندگی روزمره از آسیب رسیدن به این عضو حیاتی بدن جلوگیری کرد. در ادامه باحکیم کرد همراه باشید تا عوامل تهدیدکننده سلامت کبد را با هم مرور کنیم.

شکر، تهدیدکننده سلامت کبد

۱- شکر

شکر بکی از شناخته شده ترین عوامل تهدیدکننده سلامت کبد است. مصرف بیش از حد شکر نه تنها برای دندان ها مناسب نیست، بلکه سلامت کبد را هم به خطر می اندازد. بدن برای ساخت فروکتوز، از شکر استفاده می کند تا به این وسیله بتواند چربی بسازد. وقتی شکر بیش از اندازه به بدن برسد، باعث می شود چربی تولیدشده از فروکتوز نیز افزایش پیدا کند که به دنبال آن، کبد، چرب شده و مشکلات و بیماری های کبدی نیز به وجود می آیند. طبق یک سری تحقیقات، شکر به اندازه الکل برای کبد مضر است، حتی اگر مشکل اضافه وزن هم نداشته باشید. بهتر است غذاها و نوشیدنی هایی که در آن قند و شکر زیادی وجود دارند، استفاده نکنید؛ مانند سودا، کیک، شیرینی و شکلات

مکمل های گیاهی، تهدیدکننده سلامت کبد

۲- مکمل های گیاهی

حتی اگر در این محصولات، واژه «گیاهی» قید شده باشد، باز هم اطمینان قطعی از سالم و طبیعی بودن آنان وجود ندارد. بعضی از مردم از گیاهی به نام کاواکاوا برای تسکین عوارض و دردهای دوران یائسگی بهره می گیرند. اما تحقیقات نشان داده اند ممکن است این گیاه، از عوامل تهدیدکننده سلامت کبد بوده باعث اختلال در کار کبد شود که می تواند منجر به هپاتیت و از کار افتادگی کبد گردد. بعضی از کشورها، مصرف مکمل های گیاهی را قدغن و یا محدود کرده اند. حتماً باید قبل از استفاده از این مواد با درمانگران طب سنتی و یا عطاریهای با تجربه مشورت کنید تا مطمئن شوید که هیچ خطری برای سایر اندام ها نداشته باشند.

اضافه وزن، تهدیدکننده سلامت کبد

۳- اضافه وزن

چربی های اضافی که در اثر چاقی در کبد ساخته می شوند، می توانند منجر به بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) شوند. با استناد به یک تحقیق، در این صورت، کبد شما متورم خواهد شد. به علاوه به مرور زخم هایی بر روی کبد به وجود می آیند (پزشکان به این شرابط Cirrhosis می گویند). اما اگر میانسال یا مبتلا به دیابت باشید، بیشتر در معرض ابتلا به کبد چرب غیر الکلی هستید. اما می توانید شرایط را به نفع خود برگردانید. رژیم غذایی سالم و تمرینات ورزشی در پیشگیری و یا درمان این بیماری به شما کمک شایانی خواهند کرد.

مکمل های حاوی مقدار زیاد ویتامین A، تهدیدکننده سلامت کبد

۴- مکمل هایی که حاوی مقدار زیادی ویتامین A هستند

بدن شما به ویتامین A احتیاج دارد که بهترین راه دریافت آن، خوردن گیاهان، سبزیجات و میوه های تازه است؛ به ویژه آن دسته از میوه ها و گیاهانی که به رنگ های نارنجی، قرمز و زرد هستند. اما اگر از مواد و داروهایی استفاده می کنید که به میزان زیادی در خود، ویتامین A دارند، باید بدانید که یکی عوامل تهدیدکننده سلامت کبد همین مورد است و در آینده ممکن است برای کبد شما مشکل آفرین باشند. قبل از استفاده این مواد با درمانگران طب سنتی و یا عطاریهای با تجربه مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.