اردیبهشت ۲, ۱۳۹۷ جایگزین نوشابه

جایگزین نوشابه در طب سنتی

لطفا دیگر نوشابه نخورید! جایگزین نوشابه را بشناسید تا شگفت زده شوید!

هر چقدر هم عادت کرده باشید و ساندویچ یا پیتزای تان را نمی توانید بدون نوشابه میل کنید، به این دلایل باید نوشابه خوردن را ترک کنید و یک جایگزین نوشابه پیدا کنید.

به گفته حکیم کرد نودنی های غیرالکلی گازدار با انواع طعم و رنگ بخصوص همراه با ساندویچ طرفداران زیادی دارد ولی مضرات آنها باعث شده تا اساتید طب سنتی روز به روز بیشتر در مورد نوشیدن آن ها هشدار بدهند. نوشیدنی که ۵۰ سال است پول به جیب تولیدکننده می ریزد و بیماری به جان مصرف کننده. اما خوشبختانه خانواده های زیادی را می شناسم که با گزینه های جایگزین نوشابه سفره خود را سالم تر می کنند.

شکر

اسید فسفریک

شیرین کننده های مصنوعی

کافئین

آب آلوده به فلزات سنگین

چاقی

گزینه های جایگزین نوشابه

اگر نوشابه خور قهاری هستید و غذای تان را بدون نوشابه نمی توانید میل کنید مسلما حذف آن برای تان مشکل است. ولی به دلایلی که ذکر شد باید هر چه زودتر تا دیر نشده نوشابه را ترک کنید و یکی جایگزین نوشابه را برای خودتان انتخاب کنید.

پیدا کردن جایگزین نوشابه معمولا مورد پسند نوشابه خورها نیست ولی بهتر است نوشیدنی های زیر را امتحان و به تدریج جایگزین نوشابه کنید.

  • آب میوه : البته نه آب میوه های صنعتی بلکه آب میوه های مورد علاقه خودتان که در خانه تهیه می کنید. با اضافه کردن کمی زنجبیل طعم تیز و تند نوشابه را هم خواهید داشت.
  • دوغ : هیچ چیزی خوشمزه تر و سالم تر از این نوشیدنی نیست. البته سعی کنید بدون نمک آن را میل کنید. با ماست یا کفیر کم چرب و کمی پونه کوهی یا نعنا یا کاکوتی و گیاهان مشابه خودتان می توانید یک دوغ سالم در خانه تهیه کنید.
  • کامبوچیا: این نوشیدنی هم که سرشار از ویتامین ها و بسیار خوش طعم است.
  • لیموناد یا شربت آب لیمو: در روزهای گرم تابستان بهترین نوشیدنی است که می توانید کمی تخم شربتی هم به آن اضافه کنید. به این صورت علاوه بر طعم خوشمزه و خواص مفیدش بدن تان دهیدراته هم نمی شود.
  • شربت زنجبیل درست کنید.

شربت زنجبیل جایگزین نوشابه در طب سنتی

در طب سنتی جایگزین نوشابه موارد زیر می باشد که به راحتی میتوانید آنرا در منزل تهیه کنید:

مواد لازم:

آب تصفیه شده : ۸ فنجان

زنجبیل تازه : یک شاخه ۲ تا ۴ سانتیمتری(قابل تهیه از عطاریها)

شکر ارگارنیک ( قرمز) : نصف فنجان ( اگر از شکر سفید یا قهوه ای استفاده می کنید حتما یک قاشق غذاخوری ملاس اضافه کنید. ملاس حاوی مواد معدنی است و طعم خوبی به نوشیدنی می دهد)

نمک دریا(قابل تهیه از عطاریهای معتبر) یا نمک صورتی هیمالیا: نصف قاشق چایخوری

آب لیموترش تازه : نصف فنجان

کشک : یک چهارم فنجان

دستور تهیه :

۱- ابتدا ۳ فنجان آب را با شکر، ملاس و نمک و زنجبیل خرد شده در یک قابلمه حرارت دهید تا به نقطه جوش برسد.

۲- ۵ دقیقه این ترکیب را در حالی که می جوشد به هم بزنید تا مواد کاملا در هم ترکیب شده و بوی زنجبیل را احساس کنید.

۳- ظرف را از روی گاز بردارید و بقیه آب را به ترکیب اضافه کنید. اجازه دهید تا سرد شود و حرارت آن با حرارت درجه اتاق یکسان شود.

۴- آب لیموی تازه و کشک را اضافه کنید و بهم بزنید.

۵- مایع به دست آمده را به یک ظرف شیشه ای منتقل کنید و پس از آن که آن را خوب به هم زنید در آن را محکم کنید.

۶- ظرف را روی پیشخوان آشپزخانه بگذارید. ۲ تا ۳ روز بعد حباب ها را مشاهده می کنید که در نتیجه وجود کشک و تخمیر شدن نوشیدنی است. در طی این دو سه روز هر بار که حباب ها را مشاهده کرده در ظرف را باز کنید و آن را به هم بزنید. صدای هیس مانند تخمیر را می شنوید. برای هم زدن از قاشق چوبی استفاده کنید.

۷- حالا ظرف را به یخچال منتقل کنید.

۸- قبل از هر بار نوشیدن آن را خوب به هم بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.