تیر ۱۶, ۱۳۹۷ جویدن ناخن در کودکان

جویدن ناخن در کودکان و درمان آن

اغلب کودکان و نوچوانان طی دوران رشد خود عادت ها و رفتارهای گوناگونی مانند مکیدن انگشت شست،انگشت در بینی کردن،مو تاب دادن،جویدن ناخن دارند که از نظر والدینشان پسندیده نیست. انتخاب شیوه مقابله و رویایی با این مشکلات از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا می تواند تاثیر زیادی بر روند درمان یا وخیم تر شدن آن داشته باشد. عده ای از روانشناسان این باور را دارند که جویدن ناخن در کودکان ریشه عصبی دارد و هر کدام می تواند دلیل خاصی داشته باشد. والئین زیادی بر این باورند که کودکشان دچار فشار عصبی و اضطراب شده است که این کار را انجام می دهد (که تا حدودی درست است) و همچنین نگران هستند که این رفتار به صورت عادت در بیاید و در آینده به سختی بتوانند آن را ترک کنند.

جویدن ناخن در کودکان و روش درمان آن

علت جویدن ناخن در کودکان

 • عصبانیت بیش از حد ناشی از فشارهای روحی
 • اضطراب برای تسکین ناراحتی ها، دلواپسی و تضاد های فکری
 • بلا تکلیفی به خاطر درگیری با والدین
 • امتحانات
 • پاسخ دادن به معلم
 • تماشای فیلم های ترسناک،
 • تقلید از دیگران ، والدین، دوستان
 • هیجان بیش از حد و عکس العمل خصومتی در مقابل والدین و دیگران

روش درمان جویدن ناخون در کودکان

کوتاه کردن ناخن ها

سعی کنید چند روز یکبار ناخن های کودکتان را کوتاه کنید و سوهان بزنید. تا بتوانید کوتاه ترین قسمت ناخن خود را به دندان بگیرند. هرچقدر ناخن کوتاه تر باشد.

منحرف کردن حواس در هنگام جویدن ناخن

زمانیکه میبینید مشغول جویدن ناخن خود است از او بخواهید کارهایی را انجام دهد که از انگشتانش استفاده کند تا حواسش پرت شود. مانند درست کردن کاردستی یا کشیدن نقاشی.

چسب زدن به روی انگشتان

شما میتوانید چسب های زخم رنگی به روی انگشتانش بزنید.
به یاد داشته باشید تهدید تنبیه پاشیدن فلفل و داروهای تلخ، بدمزه،رنگ و… به روی انگشتانش نه تنها برای ترك ناخن جویدن كودك مؤثر نیست بلكه با ایجاد احساس گناهكاری و اضطراب در فرد سبب می شود بیشتر به این عمل بپردازد.

به دنبال علت بگردید

سعی کنید به دنبال علت باشید و توجه کنید که کودکتان در چه مواقعی این کار را انجام میدهد.حالتی که در او استرس ایجاد می کند را شناسایی کنید و کاری کنید که در موقعیت های استرس زا قرار نگیرد. هنگامی که این عادت کمتر شد با دادن پاداش به او رفتار خوبش را تقویت کنید.

تنبیه و دعوا نکردن کودک و نترساندن وی

هیچگاه کودک را بخاطر ناخن جویدن دعوا نکنید بلکه توجه او را از جویدن ناخن دور کنید. کودک باید احساس خوبی نسبت به خود پیدا کند.شرمنده کردن سرزنش، تحقیر، تهدید و تنبیه کودک هیچ اثری درمانی ندارد بلکه عادت را تشدید می کند و باعث اختلالات دیگر نیز می شود. به جای این کار به او اعتماد به نفس بدهید.

مقایسه و دیدن تصویر ناخن توسط کودک

برای کمک به این کودکان می توان از ناخن آسیب دیده تصویری تهیه کرد و وضعیت آن را با ناخن سالم مقایسه کرد. همچنین هنگامی که کودک مشغول جویدن ناخن است بدون این که متوجه شود، از او فیلم تهیه کنید و سپس برای او به نمایش بگذارید. احتمال دارد با مشاهده فیلم به خود بیاید و این عادت را کنار بگذارد.

تاثیر والدین بر جویدن ناخن در کودکان

تاثیر رفتار والدین بر جویدن ناخن در کودکان

عامل اصلی جویدن ناخن در کودکان می تواند رفتار والدین و اطرافیانش باشد. مراجعه به متخصص می تواند به والدین کمک کند تا رفتار و واکنش خود را نسبت به کودک سنجیده تر کند تا اضطرابی به کودک وارد نشود. کودک با جویدن ناخن به نحوه رفتار والدین و یا اطرافیان با او واکنش نشان می دهد. در این زمینه والدین باید سعی کنند ناراحتی و مشکلات ناشی از مشغله های کاری خود را به منزل منتقل نکنند.

 • استفاده از لاک انگشت هایی که مزه تلخ دارند برای جلوگیری از ناخن خوردن کودکان توصیه نمی شود زیرا این کار زیاد تاثیر گذار نمی باشد.
 • همچنین والدین نباید به ناخن خوردن کودکان واکنش نشان دهند زیرا برخی از کودکان این کار را برای جلب توجه دیگران انجام می د هند.
 • در مورد این عادت با او صحبت کنید اما درباره رفتارش قضاوت نکنید.صحبت با او درباره ناخن جویدن نباید باعث افزایش اضطراب وی شود. به او بگویید که این مشکل را با کمک او حل خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.