خرداد ۱۲, ۱۳۹۷ اسهال

درمان خانگی اسهال

درمان اسهال با روش های خانگی و سنتی

درمان اسهال

یکی از بیماری های متداول بخصوص در فصل تابستان اسهال است که به علت های مختلفی بروز می کند. ویروس، باکتری، یا میکروبی وارد دستگاه گوارش می شود و فرد را وادار به دستشویی رفتن های مداوم می کند. معمولا این نوع اسهال ها به همان سرعتی که آمده طی یکی دو روز خود به خود درمان می شود. حتی می توان گفت بیرون روی واکنش دفاعی بدن به دفع مهمان ناخوانده است. ولی به منظور پیشگیری از دهیدراته شدن بدن بهتر است بعضی نکات را رعایت کنیم. 

یکی از بیماری های متداول بخصوص در فصل تابستان اسهال است که به علت های مختلفی بروز می کند. ویروس، باکتری، یا میکروبی وارد دستگاه گوارش می شود و فرد را وادار به دستشویی رفتن های مداوم می کند. معمولا این نوع اسهال ها به همان سرعتی که آمده طی یکی دو روز خود به خود درمان می شود. حتی می توان گفت بیرون روی واکنش دفاعی بدن به دفع مهمان ناخوانده است. ولی به منظور پیشگیری از دهیدراته شدن بدن بهتر است بعضی نکات را رعایت کنیم. با نت نوشت همراه باشید تا درمان اسهال با روش های خانگی و سنتی را با هم مرور کنیم.

درمان اسهال را با آب رسانی بدن آغاز کنید!

وقتی شخص دچار اسهال می شود مهمترین مساله آب رسانی بدن است. چرا که در نتیجه اسهال با هر بار دستشویی رفتن، مدفوع آبکی بوده و میزان زیادی از آب بدن دفع می شود.

برای آبرسانی بدن و جلوگیری از دهیدراته شدن آن بهتر است به سرعت آب جوشیده تهیه کنید و یک بسته پودر او آر اس ORS را در آن بیندازید، خوب هم بزنید، در یخچال نگهداری کنید و هر بار پس از دستشویی رفتن حتما یکی دو لیوان از این آب را بخورید. می توانید خودتان این محلول را در خانه تهیه کنید. به ۴ لیتر آب جوشیده یک قاشق غذاخوری شکر و نصف قاشق چایخوری نمک اضافه کنید.

در صورتی که به نوشابه های مخصوص ورزشکاران دسترسی دارید می توانید از این نوع نوشیدنی استفاده کنید. این نوشیدنی هم حاوی شکر و نمک کافی است و مانع از دهیدراته شدن بدن می شود. آب سیب طبیعی نیز یکی از روش های خوب آبرسانی بدن و کنترل اسهال است.

تا می توانید آب بنوشید. به هیچ وجه از نوشیدنی های الکلی، قهوه یا نوشیدنی های کافئین دار و شیر استفاده نکنید. در صورتی که قصد استفاده از شیر را دارید حتما از نوع بدون لاکتوز آن استفاده کنید. چون شیر معمولی باعث دل پیچه و اسهال بیشتر در چنین مواقعی می شود.

به هر حال شخص باید سعی کند در طول روز بین ۲ تا ۳ لیتر ( بسته به شدت اسهال) که حدود ۱۲ لیوان آب می شود یا بیشتر آب و مایعات بنوشد. در صورتی که فرد استفراغ هم می کند بهتر است مایعات را جرعه جرعه نوشیده شود.

خوردن پودر سنجد نیز در زمان اسهال توصیه میگردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.