شامپو بدن سنتی
شامپو بدن سنتی بسازیم

شامپوهای بدن که در فروشگاه‌های مختلف عرضه می‌گردند، حاوی مقدار بسیاری مواد ساختگی شیمیایی وجود دارند که مضر بودن یا نبودن آن‌ها مورد سوال و شک و تردید است؛ پس، بهتر است به طور کامل بیخیال آن‌ها شویم.

در عوض، دست به کار شویم و خودمان شامپو بدن خانگی برای خود را بسازیم. شامپو بدنی که از آن صحبت می‌کنیم، حاوی اسانس‌های درمانی بی ضرر می‌باشد و با صابون سنتی زیتون ساخته می‌شود.

مواد تشکیل دهنده عصاره شامپو بدن خانگی

عصاره اسطوخدوس

اسطوخودوس به دلیل دارا بودن طیف وسیعی از مزایا برای پوست، گزینه‌ای مناسب برای تهیه شامپو بدن طبیعی می‌باشد. خاصیت ضدباکتریایی دارد. در حقیقت، اسطوخودوس دارای توانایی نفوذ به تمامی منافذ بدن جهت از بین بردن باکتری‌ها می‌باشد.

از آن بیشتر، عصاره اسطوخودوس علی رغم توانایی کشتن باکتری ها، بسیار نرم و لطیف و بی ضرر برای پوست نیز است. به همین خاطر یک جزء ثابت جهت تهیه محصولات محافظتی پوست کودکان به شمار می‌رود.

شامپو بدن سنتی

عصاره بابونه

عصاره بابونه این عصاره نیز برای پوست بی ضرر است و می‌تواند تحریکات پوست را کاهش دهد. به علاوه، دارای برخی خواص درمانی منحصر به فرد می‌باشد؛ برای مثال، بابونه دارای خواص ضد التهابی، ضد قارچی، ضد باکتریایی و ضد عفونی کننده است. علاوه بر این موارد، سرشار از مواد آنتی اکسیدان است و همچنین عطر ملایم و دلنشینش باعث هرچه مطبوع تر کردن شامپو می‌گردد.

اسانس شمعدانی

اسانس شمعدانی عطری این اسانس، عالی ترین گزینه برای تهیه شامپو بدن خانگی است. مصریان باستان برای براق شدن پوست‌شان از این اسانس استفاده می‌کردند. علاوه بر این، در درمان آکنه، کاهش التهاب، تسکین ضایعات و همچنین متعادل کردن سطح هورمون‌های بدن موثر می‌باشد.

عسل

عسل خام علاوه بر ضد باکتریایی بودنش، می‌تواند درخششی مثل افراد جوان و شاداب به شما هدیه بدهد. افزودن این ماده به اجزاء تشکیل دهنده، می‌تواند چهره‌ای زیبا به شما عطا کند.

ویتامین E

ویتامین E برای ساخت شامپو بدن خانگی این ویتامین از تشکیل شدن رادیکال‌های آزاد در بدن ممانعت به عمل می‌آورد. همچنین می‌تواند علائم پیری از جمله چروک‌های پوست را کاهش دهد. شما قادر خواهید بود با مصرف غذاهایی که حاوی ویتامین E هستند، سلامتی را به پوستتان هدیه بدهید، اما می‌توانید با اضافه کردن این ماده به شامپوی مورد نظر، به نتایج مشابهی دست یابید.

صابون سنتی زیتون

صابون سنتی زیتون برای ساخت شامپو بدن خانگی بسیاری از صابون‌های موجود در بازار، حاوی مواد شیمیایی و تهدیدکننده سلامت پوست انسان هستند، اما صابون روغن زیتون، یک صابونی است که به طور خالص از روغن گیاهی تهیه می‌شود.

اغلب جهت ترمیم آکنه، پزوریازیس و قرمزی عمومی بدن به کار می‌رود. بنابراین، انتخاب مناسبی برای افرادی است که دارای پوست طبیعی یا حتی حساس می‌باشند.

اسانس لیمو

اسانس لیمو به همراه مقابله با آکنه، این ماده ارزشمند می‌تواند به کنترل التهاب و قرمزی پوست کمک کند. هم ضد باکتریایی است و هم تسکین دهنده.

طرز تهیه شامپو بدن خانگی

  • یک فنجان آب
  • یک چهارم فنجان عسل خام
  • دو سوم فنجان صابون روغن زیتون مایع
  • سی قطره اسانس اسطوخودوس، عصاره بابونه و عصاره شمعدانی عطری
  • یک قاشق چای خوری ویتامین E
  • دو قاشق چای خوری عصاره جوجوبا

در یک کاسه بزرگ همه مواد را با یکدیگر مخلوط کنید. در بطری‌های جای شامپو نگهداری کنید. و از استفاده از شامپو بدن طبیعی دست ساز و بی ضرر خود لذت ببرید.