خرداد ۱۲, ۱۳۹۷ گرگرفتگی پا

علت گرگرفتگی پا و درمان

علت گرگرفتگی پا و درمان

علت گرگرفتگی پا و راه حل درمان گرگرفتگی پا

به گفته حکیم کرد احساس سوزش گرگرفتگی در پاهای شما ممکن است، ناشی از آسیب عصبی در پاهایتان باشد، که نوروپاتی نام دارد ؛ اگر چه بسیاری از بیماری ها ،می تواند باعث گر گرفتگی پاها شود، اما دیابت، شایع ترین دلیل است بیشترین درمان های گر گرفتگی پاها، بر روی جلوگیری از آسیب بیشتر بر عصب و بر کاهش درد تمرکز می کنند.

علل گر گرفتگی پاها چیست؟

اغلب، نوروپاتی علت سوزش و گر گرفتگی پاها است.فیبرهای آسیب دیده عصبی، احتمال دارد که بیش از حد فعالیت کنند و حس سوزش را به وجود بیاورند.اعصاب آسیب دیده، حتی اگر هیچ زخمی وجود نداشته باشد، سیگنال های درد را به مغز می فرستد، اکثر افراد مبتلا به نوروپاتی، اول اعصاب پا آسیب می بیند ؛این افراد اغلب سوزن سوزن شدن و سوزش در پاهایشان را حس میکنند.بسیاری از مردم شکایت دارند که پاهایشان بسیار به لمس حساس هستند و می توانند درجات مختلفی از سوزش درد را داشته باشند.میزان این رنج ، از صفر تا صد متغیر است.دیابت و سوء مصرف الکل به مراتب رایج ترین علل هستند ، البته به فاصله زیادی از نوروپاتی.

تشخیص گر گرفتگی پا

اکثر افرادی که دچار گر گرفتگی پا هستند، داری علت های احتمالی (مانند دیابت) هستند که قابل شناسایی هستند.برای این افراد ،تشخیص گر گرفتگی پاها به علت نوروپاتی ساده است و آزمایش های اضافی خاصی مورد نیاز نیست.

درمان گر گرفتگی پا در طب سنتی:

مهمترین درمان برای گر گرفتگی پاها به علت نوروپاتی این است که تمام آسیب های پیشرونده عصبی متوقف شوند.در برخی موارد دیگر مانند فیبر کوچک نوروپاتی، جایی که هیچ علتی را نمیتوان پیدا کرد، دکتر ها بر روی درمان علائم بیماران توجه میکنند.

برای افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی، درمان به معنای حفظ سطح قند خون در محدوده طبیعی است که معمولا نیاز به تغییرات رژیم غذایی، داروهای خوراکی و اغلب تزریق انسولین دارد.برای افراد مبتلا به دیگر عوارض نوروپاتی که باعث گر گرفتگی پاها می شوند، جلوگیری از آسیب عصبی بیشتر به همان اندازه مهم است.درمان گر گرفتگی پا شامل درمان درد و احساسات غیر طبیعی ناشی از نوروپاتی می شود.

شرایط خاص و درمان آنها عبارتند از:

کمبود ویتامین:

مصرف ویتامین B12 به صورت خوراکی یا تزریقی، می تواند میزان کم این ماده مغذی را جایگزین کند.

مشروبات الکلی:

متوقف کردن نوشیدن مشروبات الکلی از آسیب عصبی مداوم جلوگیری میکند و اجازه می دهد تا اعصاب به درمان خود بپردازند.

بیماری های مزمن کلیوی:

دیالیز برای از بین بردن سموم ایجاد شده توسط نوروپاتی و از بین بردن علائم گر گرفتگی پا، ضروری است.

کم کاری تیروئید:

مصرف خوراکی هورمون تیروئید، سطح کم تیروئید را بالا می برد و اغلب باعث برگشت نوروپاتی و علائم گر گرفتگی پاها می شود.

داروهای خانگی برای درمان گر گرفتگی پاها

خوشبختانه علاوه بر توانایی کنترل آن با بعضی از داروها، داروهای خانگی متعددی وجود دارد که می تواند بدون عوارض جانبی به کاهش ناراحتی ها کمک کند.ما می خواهیم در این فرصت، ۶ جایگزین جالب را معرفی کنیم که در زمانی که با این مشکل مواجه می شوید، نباید در آن تامل کنید.

۱.اسانس روغن بابونه:

این روغن برای خواص آرامش بخش و آرام بخشی آن شناخته شده است.ترکیبات آن کمک می کند تا گردش خون ،در این منطقه از بدن بهبود بخشد و به کنترل علایم فرآیندهای التهابی کمک می کند.

مواد لازم:

۲ قاشق غذاخوری اسانس روغن بابونه (۳۰ گرم)

۱ قاشق چای خوری روغن زیتون (۵ گرم)

آماده سازی:

روغن بابونه را با روغن زیتون ترکیب کنید.

چگونگی استفاده :

مواد را بر روی پاهای خود بمالید، و به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه ماساژ دهید.در صورت نیاز، دوبار در روز استفاده کنید.

۲٫کدو تنبل تلخ :

کدو تنبل تلخ یکی از عناصری است که در پزشکی آیورودا ارزشمند است.آن را برای خواص ضد التهابی و آرام بخشش می شناسند، که به تسکین انواع مختلف این نوع دردها کمک می کند.

مواد لازم:

۶ برگ کدو تنبل تلخ

آب (در صورت لزوم)

آماده سازی:

برگ های کدو تنبل را خرد کرده و آنها را با کمی آب مرطوب کنید، تا زمانی که یک خمیر نرم درست شود.

چگونگی استفاده :

خمیر را روی منطقه آسیب دیده بزنید و اجازه دهید تا ۱۰ دقیقه بماند.با آب گرم، آبکشی کنید و دو بار در روز از این روش استفاده کنید.

۳٫زالزالک سفید:

زالزالک سفید ،یک درمان سنتی برای کاهش سوزش و قرمزی پاهاست.خواص آن باعث بهبود گردش خون و کمک به کنترل ناراحتی هایی مانند سوزش و گر گرفنگی است.

مواد لازم:

۱ قاشق غذاخوری برگ زالزالک سفید (۱۵ گرم)

۱ فنجان آب (۲۵۰ میلی لیتر)

آماده سازی:

برگ های سفید زالزالک را در یک فنجان آب جوش ریخته و روی آن را بپوشانید.آن را برای ۱۰ دقیقه بگذارید بماند و سپس آن را فشار دهید.

چگونگی مصرف:

این نوشیدنی را ۲ یا ۳ بار در روز بنوشید تا زمانی که دیگر احساس سوزش در پای خود را حس نکنید.

۴٫ زنجبیل و روغن نارگیل :

داروهای متشکل از زنجبیل و روغن نارگیل، محصولات ضد درد هستند که می توانند سوختگی و گر گرفتگی، درد و التهاب در پاهایتان را آرام کنند.این مواد حاوی خواص آبرسانی و احیا کنندگی هستند ،که با بهینه کردن گردش خون، احساس سنگینی و تغییرات بافت پوست شما را کاهش می دهد.

مواد لازم:

۱ قاشق چای خوری پودر زنجبیل (۵ گرم)

۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل (۳۰ گرم)

آماده سازی:

پودر زنجبیل را درون یک کاسه بریزید و آن را با روغن نارگیل مخلوط کنید ،تا زمانی که خمیر مانند شود.

چگونگی استفاده :

این ماده را به پای خود بمالید و به مدت ۵ دقیقه ماساژ دهید.سپس ،آنرا با آب بشویید و در صورت لزوم، دوبار در روز از این استفاده کنید.

۵٫جادوی آب فندق:

عصاره جادویی و محبوب فندق یک تونیک طبیعی است که می تواند پاها را آرام کند. و کمک می کند تا مشکلات مربوط به جریان ضعیف خون را کاهش دهد.عناصر اصلی آن جریان خون را افزایش می دهد و علائمی مانند تورم، سوختگی و احساس سنگین را کاهش می دهد.

مواد لازم:

۳ قاشق غذا خوری فندق (۴۵ گرم)

۲ فنجان آب (۵۰۰ میلی لیتر)

آماده سازی:

فندق را به آب اضافه کنید و به جوش بیاورید، روی شعله کم، برای ۵ ،روی مایع را پوششی قرار دهید و بگذارید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند.

چگونگی استفاده :

عصاره را بریزید و پای خود را در آن بگذارید و ۲۰ دقیقه در این حالت بمانید.استفاده هر روزه ، از این دستور برای آرامش سوزش پا بسیار مفید است.

۶٫سرکه سیب :

این تونیک طبیعی دارای خواص آرام بخش و ضد التهابی است که احساس سوزش در پاهای شما را کاهش می دهد و PH اسیدش باعث توقف رشد قارچ ها و جلوگیری از عفونت ها و مسائل پوست می شود.

مواد لازم:

۳ فنجان آب (۷۵۰ میلی لیتر)

۱/۴ فنجان سرکه سیب (۶۲ میلی لیتر)

آماده سازی:

آب را گرم کنید بدون اینکه به جوش بیاید، آن در یک تشت ریخته و سرکه سیب را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا ترکیب شود.

چگونگی استفاده :

پای خود را به مدت ۲۰ دقیقه در آن بگذارید و خیس کنید و سپس خشک کنید.سپس اگر علائم شما همچنان ادامه داشت، دو بار در روز از این استفاده کنید.

آیا در پای خود احساس سوزش یا گرگرفتگی می کنید؟ یکی از این داروها را انتخاب کنید و با این مسائل خداحافظی کنید.

3 دیدگاه در “علت گرگرفتگی پا و درمان

  1. عرض سلام وادب ،مطالبی که میفرمائید خبلب ارزنده ومفیدند ا ما اگه کسی مثل بنده دچار چندین مشکل باهم باشه وبرای ویزیت بخواد حضوری خدمت برسه ممکنه آدرستونو بفرمایید خیلی متشکرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.