majaj shenasi
مزاج چیست؟

تعریف مزاج چیست ؟

حاصل ترکیب مواد غذایی مختلف با هم در بدن و تغییراتی که در بدن به دلیل مواد غذایی مختلف ایجاد می شود، مزاج را تولید می کند.

ممکن است بدن رطوبتش زیاد باشد یا کم باشد؛ ممکن است خون بدن کم باشد یا زیاد ؛ ممکن است بدن از حالت تعادل سردتر باشد یا گرمتر باشد؛ پس بدن می تواند گرم یا سرد یا خشک یا مرطوب یا ترکیب این ها باشد.

حال اگر رطوبت بدن زیادتر از حالت تعادل باشد و بدن نیز گرمتر باشد فرد به اصطلاح دموی است. مانند: فصل بهار، که هوا گرم و مرطوب هست و اگر رطوبت کم باشد و گرمتر  اصطلاحاً صفرایی میگویند. مانند. فصل تابستان و آتش که گرم و خشک است

اگر رطوبت کم و دما نیز پایینتر از تعادل باشد، اصطلاحاً سودایی گویند. مانند: فصل پاییز و خاک که سرد و خشک است. اگر رطوبت زیاد و دما پایین تر از تعادل باشد، اصطلاحاً بلغمی گویند. مانند: زمستان و آب که سرد و مرطوب است.

 

اگر رطوبت و گرمی بدن فردی زیاد شود، غالباً هیکلش درشت تر و چاقتر میشود.میل جنسی اش، زیادتر می شود؛ نبضش شدت می یابد؛ رنگ پوستش کمی میل به سرخی می کند.شجاعتش بیشتر می شود ، اما گاه این شجاعت منجر می شود؛ ریسک پذیری اش بالاتر میرود.اعتماد به نفسش بیشتر میشود.غالبا خوش اخلاق اند ولی زمینه تسلط بر افراد در آنها زیاد است.به سرعت عصبانی می شوند ولی بعد از گذشت زمان خیلی کوتاه پشیمان می شوند و سعی میکنند با محبت کردن جبران کنند؛ شدت احساسات در چنین افرادی بالا است؛ گاهی خیلی مهربان،گاهی خیلی عصبانی، گاهی مجذوب و عاشق و محب می شوند ؛ اگر غذای گرم زیاد بخورند غالباً بدن آنها گرم می شود؛ فشار خونشان بالا میرود؛ اگر این امر، تداوم داشته باشد، بیماری سخت مانند: قند و فشارخون بالا در آنها ایجاد می شود؛ سرعت رشد بدن، هیکل، اعضا و جوارح و بالغ شدن در این افراد بالا است؛ حتی سرعت رشد کمالات و رذایل اخلاقی و عقلی این افراد بالاتر از حد معمول است؛ طوری که زودتر صفات یک مرد و جوان را پیدا می کند؛ اگر زود ازدواج کنند، می توانند موفق باشند؛ تحمل سرما را بیشتر دارند ولی تحمل گرما برایشان سخت تر است.

هر چه بدن سردتر و خشکتر شود، این موارد بر عکس می شود.

غذا چگونه در بدن به خلط و مزاج تبدیل می شود؟

غذا یا به مایعی قرمز کم رنگ متمایل به زرد (صفرا) تبدیل می شود که در هضم غذا، باز کردن مسیر خون و کارایی مغز مفید است.

یا به مایع سرخ رنگ به نام خون یا دم که حامل اکسیژن و مواد غذایی برای سلول ها و مواد زاید سلول است تبدیل میشود.

یا میتواند به قرمز تیره متمایل به سیاه تبدیل شود که موجب تحریک اشتها و تشکیل بافت استخوان میشود.

غالب بیماری ها از عدم تعادل این چهار مزاج و نابه جا بودن و کم و زیاد بودن این ها ایجاد میشود.هر غذایی یکی از این مزاج ها را بیشتر تولید میکند.

پس باید غذا هارا طوری ترکیب کنیم که این چهار مزاج به اندازه نیاز در بدن تولید شود.

بدون اصلاح مزاج سلامتی به طور کامل حاصل نخواهد شد یا اینکه بعد از مدتی دوباره بیمار خواهیم شد.

اغلب افراد یک مزاج غالب ندارند و مزاجشان ترکیبی از مزاج ها می باشد

اگر میخواهید درباره بیماریهای رایج مزاجها اطلاعات کسب کنید روی لینکهای زیر کلیک کنید

بیماریهای رایج جسمی مزاجهای مختلف

بیماریهای روحی رایج مزاجهای مختلف

majaj shenasi