مرداد ۲, ۱۳۹۷ پوکی استخوان چیست

پوکی استخوان چیست ؟

پوکی استخوان چیست و روش درمان آن چگونه است ؟

با کمتر شدن تراکم استخوان ها و کاهش استحکام استخوان شخص در معرض خطر شکستگی قرار می گیرد که به این بیماری پوکی استخوان یا استئوپروز (Osteoporosis) گفته می شود که بیشتر در دوران پیری و کهن سالی به وجود می آید.

پوکی استخوان به مرور زمان پیشرفت می کند و علائم خاصی ندارد تا زمانی که فرد دچار شکستگی شود بروز نمی دهد که این شکستگی ها معمولا در ستون مهره ، لگن ، مچ دست ، دنده ها بیشتر دیده می شود.

پوکی استخوان

علت پوکی استخوان

پیری : در سنین جوانی استخوان بیشتر ساخته میشود تا جذب شود ولی حدوداً بعد از ۳۵ سالگی به ازای موادی که از استخوان برداشته میشوند مواد کمتری جایگزین میشوند و این فرایند موجب میشود که بتدریج مقدار ماده تشکیل دهنده استخوان و در نتیجه تراکم و استحکام آن کاهش یابد.

ژنتیک : در کسانی که سابقه خانوادگی شکستگی دارند، افراد لاغر اندام و افراد با پوست خیلی روشن احتمال استئوپروز یا پوکی استخوان بیشتر است. نژاد آفریقایی استخوان های سفت تری تا نژاد سفید دارند.

تغذیه : کاهش دریافت کلسیم و ویتامین دی از طریق مواد غذایی، موجب پوکی استخوان میشود.

عادات : کسانی که کار پشت میز نشینی دارند و ورزش و فعالیت بدنی کمی دارند و کسانی که عادت به مصرف سیگار یا الکل دارند بیشتر مبتلا به پوکی استخوان و استئوپروز میشوند.

دارو : مصرف داروهای حاوی کورتیکوستروئید و مصرف هپارین و فنی توئین میتواند موجب پوکی استخوان شوند.در کسانی که به علت ابتلا به سرطان تحت شیمی درمانی هستند پوکی استخوان بیشتر دیده میشود.

بیماری

 در بیماری های زیر احتمال پوکی استخوان بیشتر است.

  • بیماری گوارشی منجر به سوء جذب.
  • سطح پایین تستوسترون در مردان.
  • آمنوره (قطع عادات ماهانه در زنان)
  • وجود بیماری مزمن مانند روماتیسم مفصلی یا نارسایی مزمن کبد.
  • کم کاری غده تیروئید.
  • بیحرکت یطولانی مدت مانند کسی که سکته مغزی کرده است.
  • پرکاری غده پاراتیروئید.

درمان پوکی استخوان

پوکی استخوان به روش‌های متعددی بنا به شرایط حال بیمار درمان می‌شود. رژیم‌های غذایی و فعالیت‌های روزانه تأثیر زیادی بر درمان این بیماری دارند.

درمان دارویی

اساسی‌ترین درمان پوکی استخوان استفاده از مقادیر کافی کلسیم و ویتامین دی است. تمام بیماران مبتلابه پوکی استخوان باید مکمل‌های دارویی کلسیم و ویتامین دی دریافت کنند. همراه با این دو مکمل، پزشک معالج معمولاً از یک داروی ضد پوکی استخوان هم استفاده می‌کند.

درمان پوکی استخوان با گیاهان دارویی و طب سنتی

برای درمان پوکی استخوان می توانید از پودر سنجد استفاده کنید که تاثیر به سزایی دارد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.