اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۷ چرا شبها نمیخوابم

چرا شبها نمیخوابم

موثرترین روش های درمان بی خوابی شبانه

با راهکارهای ساده و کمی تلاش کردن می توان به راحتی مشکل بی خوابی شبانه را برطرف کرد.

چرا شبها نمیخوابم

 به گفته حکیم کرد بی خوابی اختلالی است که علل مختلفی از جمله کم تحرکی، استرس، افزایش سن، عدم تعادل هورمونی دارد. نداشتن خواب کافی شبانه بر عملکرد مغز و بدن در طول روز اثر منفی می گذارد و کلافه گی را در پی دارد. با استفاده از روش های موثری که در این مقاله ذکر شده است از خواب شبانه ی خود لذت ببرید.

شش مرحله که باید قبل از خواب انجام دهید

در طب سنتی تنها کافیست شش مرحله زیر را جدی دنبال کنید تا ویژگی روانی شما این قابلیت را پیدا کند که تا در رختخواب مشاهده کنید چشمانتان سنگین شود:

  • فقط هنگامی در رختخواب بروید که واقعا خواب آلود باشید و نیاز به خواب داشته باشید.
  • رخت خواب و یا تخت خود را فقط برای خوابیدن و نه چیز دیگر استفاده کنید. در جای خواب خود مطالعه نکنید، تلویزیون تماشا نکنید و غذا نخورید، هیچ کاری بجز خوابیدن مجاز نیست.
  • اگرمتوجه شدید که بیشتر از بیست دقیقه است که نمیتوانید بخوابید از اتاق بیرون بروید و به اتاق دیگری بروید  تا زمانی که دوباره خواب آلود شوید آ نگاه دوباره به اتاق خوابتان برگردید تا بخوابید. در این مرحله به ساعت نگاه نکنید! یادتان باشد هدف این است که ذهن شما یاد بگیرد رختخواب مساوی با به خواب رفتن است.
  • اگر بازهم مشکلتان برطرف نشد مرحله سوم رو تا جایی که لازم باشد در طول شب ادامه دهید، البته توجه کنید که ممارست و پشتکار و زمان دادن به ذهن رو فراموش نکنید. باید تحمل داشته باشید تا بتوانید تا آخر عمرتان این مشکل اساسی رو در زندگیتان حل کنید.
  • ساعتتان رو هر روز بر روی یک ساعت خاص کوک کنید، مثلا هر روز ساعت ۹ صبح بیدار شوید بدون توجه به اینکه شب چقدر خوابیدید، این کار باعث میشه بدنتان بتواند یک ریتم و الگوی سازگار برای خواب شما به دست بیاورد.
  • در طول روز چرت های طولانی نزنید!

دمنوش به لیمو

دمنوش به لیمو به کاهش فشار عصبی، استرس و اضطراب کمک می کند و این بدین معناست که نوشیدن یک فنجان از به لیمو قبل خواب، می تواند راه خوبی برای سد کردن افکار مزاحم باشد.


همان طور که از اسمش پیداست، این دمنوش عطر و طعم مرکباتی دارد. این دمنوش اغلب با ترکیب نعناع تهیه می شود که آن را به یک نوشیدنی نشاط آور تبدیل می کند که مجاری تنفسی را پاکسازی می کند و در نتیجه به خواب بهتر کمک می کند

دمنوش بابونه

دمنوش بابونه یکی از قدیمی ترین نوشیدنی های شبانه در طب سنتی  است که قرن ها از آن به عنوان یک نوشیدنی خواب آور و آرام بخش استفاده می شود.


دمنوش بابونه یکی از محبوب ترین دمنوش ها در سراسر جهان است و برای رفع استرس بسیار مفید است. بابونه علاوه بر آرام بخش بودن، تقویت کننده ی دستگاه ایمنی هم است و انتخاب بسیار خوبی برای دمنوش قبل از خواب است.

دمنوش اسطوخودوس

اسطوخودوس در طب سنتی برای رفع بی خوابی مفید است و از روغن آن در حمام و رایحه ی درمانی استفاده می شود اما دمنوش آن هم مؤثر است. از لحاظ پزشکی ثابت شده است که تنها استشمام عطر اسطوخودوس قبل از خواب، میزان خواب عمیق (موج آرام) را افزایش می دهد. عطر آرام بخش اسطوخودوس همراه با خواص گوارشی این گیاه باعث شده که دمنوش اسطوخودوس انتخاب مناسبی برای قبل از خواب باشد.  

دمنوش سنبل الطیب

در طب سنتی دمنوش سنبل الطیب از ریشه ی گیاه سنبل الطیب درست می شود و آرام بخشی نسبتاً قوی است. از این گیاه برای درمان مشکلات مختلفی همچون اختلالات خواب و اضطراب استفاده می شود. دمنوش سنبل الطیب عطر و طعم نسبتاً تندی دارد که خواص کلی این نوشیدنی ناشی از آن هاست. اگر شب ها نمی توانید بخوابید، دمنوش سنبل الطیب می تواند راه حل مشکل شما باشد.

طلای سرخ مصرف کنید!

تحقیقات طب سنتی نشان می‌دهد که از شربت زعفران می‌توان برای رفع بی‌خوابی‌های منشاء تحریکات مغزی استفاده کرد. زعفران باعث سهولت هضم غذا نیز می‌شود. این گیاه به علت اثر بی‌حس کننده آن بر روی اعصاب ریوی، مسکن سرفه در برونشیت‌های مزمن است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.