kontrol eshteha
کنترل اشتها

به کمک طب سنتی اشتهایتان را کنترل کنید

دست خودم نیست اشتهایم زیاد است! یک ساعت بعد از ناهار دوباره هوس خوردن خوراکی محبوبم به سرم می‌زند. همه تاثیر ورزش سنگینی که می‌کنم با اشتهای زیادم از بین می‌رود.

برای کاهش وزن بخش مهم کار مدیریت خوردن است. هر چقدر هم که ورزش کنیم و از انواع دم نوش‌های گیاهی برای سوزاندن سریع کالری‌های دریافتی استفاده کنیم، بدون کاهش میزان مصرف غذا تاثیری نخواهیم دید.

اما برای اکثر ما “نخوردن” استرس زیادی به همراه دارد و گرسنگی حس بدی در ما ایجاد می‌کند. برای مدیریت اشتهایمان چه کنیم؟

در این مطلب ابتدا چند تکنیک برای کاهش اشتها پیشنهاد می‌کنیم و بعد چند خوراکی که اشتهایمان را کم می‌کند معرفی خواهیم کرد.

۱.قبل از غذایتان آب بخورید.

چند لحظه قبل از شروع غذا یک یا دو لیوان آب بخورید. این آب حجم زیادی از معده‌تان را پر می‌کند و باعث می‌شود موقع صرف غذا زودتر احساس سیری کنید. همین تاثیر را مصرف سوپ قبل از غذا هم دارد. خوردن یک کاسه سوپ قبل از غذای اصلی از میزان کالری کلی دریافتی در آن وعده می‌کاهد.

۲.خوراکی‌های مورد علاقه تان را بدمزه کنید.

خوراکی‌هایی که خیلی دوست دارید را بدمزه کنید و بخورید و با این کار خاطره بدی از آن در ذهنتان ثبت کنید. نوشابه شور شده یا پفک خیس شده حال آدم را به هم می‌زند و باعث می‌شود کمتر هوس هله هوله کنید.

۳.ورزش کنید.

ورزش باعث می‌شود هورمون‌های سیری در بدن ترشح شود که موجب افزایش حس سیری و کاهش اشتها در افراد می‌شود.

۴.در ظرف کوچک غذا بخورید.

خوردن غذا در ظروف کوچک‌تر نسبت به ظروف بزرگ‌تر باعث می‌شود مغز فریب بخورد و فرض کند که غذای بیشتری خورده و احساس سیری، زودتر حاصل شود.

۵.خوب بخوابید.

تحقیقات نشان داده است خواب نامناسب باعث چاقی می‌شود و افرادی که خواب درستی ندارند سعی می‌کنند خستگی و اضطرابشان را با خوردن، کم کنند. پس یک خواب مناسب، با کیفیت و به اندازه برای لاغری به شما کمک می‌کند.

۶.استرس نداشته باشید.

استرس میزان هورمون سیری را کم می‌کند و با ترشح کورتیزول باعث افزایش اشتها در افراد می‌شود.

۷.حواستان به غذایی که می‌خورید باشد.

در محیط کاملا روشن غذا بخورید؛ به غذایتان توجه کنید و سعی کنید از آن لذت ببرید تا مغزتان زودتر با غذا ارتباط برقرار کند و زودتر هورمون سیری در بدنتان ترشح شود.

۸.مایعات را جایگزین کنید.

اگر همه‌اش هوس خوردن چیزی بین وعده‌های غذایی‌تان می‌کنید سعی کنید لااقل مایعات بخورید. مثلا به جای بستنی شیر بخورید. به جای پفک قهوه بنوشید که خودش به ایجاد حس سیری کمک زیادی می کند. یا دم نوش، نوش جان کنید.

۹.همه گروه‌های غذایی را برای بدنتان تامین کنید.

به غذایی که می‌خورید و اینکه همه گروه‌های غذایی را به طور کامل در خود داشته باشد توجه کنید. گاهی دلمان فلان خوراکی را می‌خواهد چون بدنمان به یک ماده مغذی در آن احتیاج دارد. با توجه کامل و تامین نیازهای بدنمان از هوس‌های بی‌مورد جلوگیری می‌کنیم.

اما به قسمت خوشمزه ماجرا می رسیم …

چی بخوریم که اشتهایمان کم شود؟

۱.سفیده تخم مرغ : سفیده تخم مرغ کلی مواد مغذی دارد که نیاز بدن را تامین می‌کند و به همین دلیل از احساس گرسنگی می‌کاهد. قبل از شام و یا ناهار یک تخم مرغ آب پز کنید و سفیده‌اش را بخورید تا اشتهایتان برای غذا کمتر شود. حواستان باشد زرده تخم مرغ کالری زیادی دارد.

۲.سیب: خوردن سیب را برای لاغری و کم شدن اشتها توصیه می‌کنند چرا که سیب علاوه بر سرشار بودن از انواع ویتامین‌ها دارای فیبر بالایی است که باعث می‌شود احساس سیری کنید و قند خونتان دیرتر بیفتد. اگر بین وعده‌های غذایی گرسنه شدید سیب بخودید آن هم با پوست.

۳.دانه کاج: استفاده از دانه کاج و یا روغن دانه کاج می‌تواند باعث ایجاد حس سیری در شما شود. روغن دانه کاج باعث می‌شود که غذاها بیشتر در معده‌تان بماند و از سوی دیگر هورمون سیری را تحریک می‌کند. مراقب باشید برای از بین بردن اشتها دانه کاج را به صورت افراطی مصرف نکنید زیرا با کالری بالایی که دارد موجب چاقی می‌شود.

۴.شکلات تلخ: خوردن شکلات تلخ یا حتی بو کردن آن باعث ایجاد حس سیری در انسان می‌شود. پس هر وقت احساس گرسنگی شدید کردید یک تکه کوچک شکلات تلخ بخورید که هم باعث ایجاد شادی و نشاط در روحیه‌تان می‌شود و هم سیرتان می‌کند.

۵.ارده: ارده نیز با تمام خواص خود دیر هضم است و اشتها را از بین می‌برد.

خوردن مواد غذایی دارای الیاف از جمله شلغم که دارای الیاف و سرشار از ویتامین ث و کلسیم است؛ کدو حلوایی که بخش زیادی از آن را آب تشکیل داده و به میزان زیادی الیاف دارد؛ کلم بروکسل که پر از ویتامین ث و الیاف است باعث کاهش اشتها و لاغری می‌شود. ویتامین ث سوختن چربی‌ها را تسریع می‌کند و الیاف از اشتها می‌کاهد و بدن را لاغر می‌کند.

با توجه به این نکات می‌توانید از اشتهایتان بکاهید و راحت‌تر وزن خود را مدیریت کنید.

kontrol eshteha