گرفتگی عروق قلب
گرفتگی عروق قلب

گرفتگی عروق قلب يک بيماري پيش رونده با سير بسيار آهسته است که از دوران کودکي شروع مي شود اما تا ميانسالي و پس از آن که ضايعات شرياني موجب بروز علائم باليني مي شود تظاهر نمي کند.

افزايش فشارخون ، اعتياد به سيگار، چاقي ، ديابت ، تنش عصبي ، مصرف بيش از حد کربوهيدرات ها و الگوي جريان خون از عوامل خطرسازي هستند که زمينه ساز گرفتگی عروق قلب هستند. عوامل خطرزا بيشتر به صورت سيستمي در گرفتگی عروق قلب تاثير مي گذارند ، در حالي که جريان خون به صورت موضعي تاثير مي گذارد و سبب شدت گرفتگی عروق قلب مي‌شود. در جريان نوساني خون ، زمان توقف ذرات موجود در خون افزايش مي يابد و ذرات فرصت کافي براي چسبيدن به دیواره رگ را دارند.

نقش زالو در گرفتگی عروق قلب

 امروزه در تحقیقات جدید ثابت شده است که به دلیل اثر ضد انعقادی هیرودین که در بزاق زالو موجود است ، به طور کلی در بیماری‌های کرونری قلب ، زالودرمانی می‌تواند نقش مؤثری ایفا کند و  ریسک جراحی ، عوارض جانبی و خطر حملات قلبی را به حداقل کاهش دهد. به گفته حکیم کرد: “برای گرفتگی رگ های قلب که موجب عوارض قلبی و تنگی نفس می‌شود و پزشکان آن را با عمل باز و هزینه‌های کلان و بدون ضمانت عمل می‌کنند، با انداختن ۴ عدد زالو بالای سینه چپ، با ضمانت و هزینه کم رگها باز می‌شود.”

درمان گرفتگی عروق قلبی در طب سنتی

روش هایی در طب سنتی وجود دارند که علی رغم هزینه پایین و اثربخش بودنشان به فراموشی سپرده شده اند. یکی از روش‌ها ، زالو درمانی است که نتایج شگفت انگیزی در درمان بیماری های قلبی دارد. امروزه در تحقیقات جدید ثابت شده است که به دلیل اثر ضد انعقادی هیرودین بزاق زالو ، به طور کلی در بیماری‌های کرونری قلب ، زالودرمانی می‌تواند نقش مؤثری ایفا کند و  ریسک جراحی ، عوارض جانبی و خطر حملات قلبی را به حداقل کاهش دهد.

مواردی از کاربردهای زالو درمانی برای بیماری های قلبی

 •  درمان تنگی عروق قلب

زالو درمانی نتایج قابل قبولی در درمان تنگی عروق به دست آورده است. تنگی عروق سیاهرگی اغلب بر اثر تضعیف بافت پیوندی می‌باشد. زالو درمانی باعث کاهش مشکلات گرفتگی عروق می‌شود و به وسیله آن، تورم کاهش یافته و سریع برگشت می‌کند و کشش انقباض مانند و همچنین احساس سنگینی در پا نیز از بین می‌رود.

 • درمان ترومبوزیس

موفقیت خوبی در درمان ترومبوزیس ( تشکیل لخته خون در عروق ) به وسیله زالو حاصل شده است. ترومبوزیس باعث گرفتگی عروق می شود ، در این حالت پای بیمار ورم کرده و احساس درد و فشار می‌کند. در صورت اقدام زود هنگام برای استفاده از زالو ، بهبود سریع و قانع کننده‌ای حاصل می‌شود. تجربیات در  این درمان بسیار امیدوار کننده است.

زالو درمانی تأثیر خوبی بر گرفتگی عروق قلب دارد. زیرا باعث افزایش قطر رگ و از بین رفتن لخته خون و رقیق شدن خون و جریان بهتر خون می‌شود. البته در این گونه موارد نباید به زالو درمانی به تنهایی اکتفا کرد ، بلکه به کمک سایر روش‌های درمانی باید به بیمار کمک کرد.

گرفتگی عروق قلب
گرفتگی عروق قلب

مراحل درمان گرفتگی عروق قلب

هر شب قبل از خواب یک لیوان سرکه انگبین (یک لیوان آب خنک + دو قاشق عسل +یک قاشق عرق نعناع +یک قاشق سرکه) میل کنند

هر روز یک لیوان آب عسل به همراه لیمو ترش میل شود

5 تا 10 گرم گیاه استوخدوس یا گل زالزالک را کوبیده در یک لیوان آب جوش ریخته , به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس ان را صاف کرده روزی 2 بار هر بار یک فنجان یک ساعت قبل از غذا میل کنید.

رژیم 15 روزه پاکسازی بدن (که حتما باید بیمار قبل از زالو درمانی رعایت کند)

یک روز در میان تا 15 روز صبح ها به جای صبحانه 2 لیوان عرق شاه تره خوب را روی آتش داغ کنید تا به حد جوش برسد بلافاصله روی آن 3 قاشق غذاخوری خاکشیر که از قبل تمیز کرده اید بریزید و کمی با عسل شیرین کرده و به جای صبحانه میل کنید و نیم ساعت به پشت تکیه کرده و استراحت کنید و تا ظهر هیچ چیز نحورید مگر کمپوت خانگی یا چای کمرنگ.

روز بعد 3 قاشق غذاخوری ترنجبین را در 5/1 یوان اب جوش حل کنید , صاف کنید و دوباره روی آتش به حد جوش برسانید و بلافاصله روی ان 3 قاشق غذاخوری جاکشیر که از قبل تمیز کرده اید بریزید و به جای صبحانه میل کنید و تاظهر مانند دستور قبل عمل کنید و یک روز در میان به جای ناهار سوپ گشنیز و آلوی بخارا مصرف کنید (سبزی گشنیز , اسفناج یا برگ چغندر , عدس , کمی برنج , ماهیچه گوسفند ,و آلوی بخارا این موارد را با هم روی شعله ملایم طبخ کنید) اگر دیابت هم دارید موقع مصرف آش کمی آبغوره خانگی استفاده کنید.

شب ها به جای شام کته گشنیز میل کنید یا سیراب شیردان گوسفندی و جگر سفید گوسفند که چربی آن را کاملا گرفته باشید طبخ کنید و در ان مقداری سرکه خانگی بریزید و از مصرف مواد زیر بپرهیزید : سوسیس , کالباس , چربی زیاد , سرخ کردنی , تخم مرغ , گوشت گوساله , انواع ساندویچ , ته دیگ , خامه و سرشیر و شیرینیجات قنادی
یک روز در میان که مصرف آش گشنیز و آلو در برنامه وجود ندارد از غذاهای آب پز و لطیف استفاده بکنید پس از اتمام 15 روز زالو درمانی را آغاز کنید

درمان مکمل گرفتگی عروق قلب

30 عدد حبه سیر پوست کنده شده با 5 عدد لیموترش با پوست (هسته های آن را بگیرید) را در مخلوط کن (میکسر)ریخته و سپس محصول را در یک قابلمه به همراه یک لیتر آب بجوشانید و و با مشاهده قل قل سطح مایع زیر قابلمه را خاموش کنید و سپس از یک صافی بگذرانید و محلول سیر لیموترش را در بطری های شیشه ای نگهداری در یخچال نگهداری کنید و هر روز یک نصفه استکان قبل از شام مصرف کنید و سه هفته این کار را بکنید و هشت روز استراحت کنید و دوباره سه هفته این کار را ادامه دهید تا دوره تکمیل گردد.

تمبر هندي يك بسته، زرشك آبگيري 250گرم، قره‎قروت 100گرم، گلاب نصف استكان، سركه سيب يك ليوان. تمبر هندي را در دو ليوان آب حل نموده و صاف كنيد. زرشك آبگيري را در يك ليتر آب ريخته، بجوشانيد تا آب آن نصف شده و سپس صاف كنيد. آبهاي تمبر هندي و زرشك را با هم مخلوط نموده، قره‎قروت را در آن حل نموده و گلاب و سركه به آن اضافه كنيد. روزي سه بار و هر بار يك قاشق غذاخوري از اين مخلوط را در يك ليوان   آب خنك حل نموده و 5/2 ساعت بعد از غذا ، آرام آرام ميل كنيد. اگر فردي ناراحتي معده دارد، به همراه آن زنيان نيز مصرف كند. افرادي كه به هيچ وجه چربي آنها پايين نمي‎آيد، اين مخلوط بسيار مفيد است.

پس از 15 روز از شروع رژیم غذایی خون درمانی را به شرح زیر شروع کنید.

قبل از شروع خون درمانی به حمام بروید و پس از خشک شدن کامل بدن و موهای سر , 20عدد زالوی کوچک انتخاب کنید , یعنی پشت هر گوش 10 عدد زالو بیاندازید . پس از 20 الی 25 روز نوبت دست ها می رسد در حالی که داروهای گیاهی را همچنان مصرف می کنید . روی هر دست 10عدد زالوی متوسط بیاندازید که درشت تر از زالوهای گوش باشد .

محل انداختن زالو ها بین انگشت کوچک تا سومین انگشت است . پس از گذشت 20 الی 25 روز از خونگیری مرحله دست , نوبت پاها می رسد . در این مرحله نیز 10 عدد زالو روی پای چب و 10 عدد روی پای راست بیاندازید و جای انداختن زالو روی پا از انگشت کوچک تا انگشت سوم و باقی را در امتداد انگشت کوچک یعنی منطقه بین قوزک پا است که در امتداد انگشت سوم و انگشت کوچک کشیده می گردد . که شکل آن در انتهای جزوه آمده است. و در مرحله آخر که 25 روز از مرحله سوم گذشته روی قلب یعنی در کنار سینه سمت چپ 10 عدد زالو می اندازیم.

از فرمول زیر که فرمول مسهل عام است بیمار ماهی یکبار باید مصرف کند:

برگ سنا 50 گرم + گل سرخ 50 گرم + ترنجبین 50 گرم + گل ختمی 25 گرم + تخم کتان 25 گرم + افسنتین 25 گرم   , داروها را با هم مخلوط کرده و نیم کوب نمائید و در بعد از طهر روز مورد نظر یک الی 2 بار یک قاشق غذاخوری از مخلوط فوق را با 2 لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان باقی بماند و سپس صاف کنید و با عسل میل کنید . اگر با یک لیوان شکم حالت اسهالی پیدا کرد کافی است و اگر نه چند دقیقه بعد ارام آرام یک لیوان دیگر بخورید و اگر دچار دل پیچه شدید یک لیوان عرق نعناع را داغ کنید و با مقداری نبات میل کنید.و خوردن انجیر و آلو بخارا آب پز شده همراه مسهل توصیه می شود.

 • تونیک مصفای خون
  تونیک مصفای خون ناموجود

  0.0

  از 0 رای

 • روغن مفتح
  روغن مفتح ناموجود

  0.0

  از 0 رای